DE EN PL
10-lecie LP PRZEGLAD Biennale KOLOR

Sylwetki Absolwentów

  Dziesięć lat istnienia szkoły to, obiektywnie rzecz biorąc, okres niedługi. Dziesięć naborów do szkoły, sześć studniówek, pięć roczników absolwentów. Niemniej jednak dziesięć lat to okres, w którym dokonać można wielu rzeczy, zdałoby się, niemożliwych. Stać się szkołą cenioną w Polsce, odnoszącą sukcesy na konkursach zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Szkołą, która ciągle się rozwija: posiadającą nowoczesne pracownie artystyczne i najlepszych nauczycieli. Zachęcamy do śledzenia cyklu, który w ciągu jubileuszowego roku 2018 pokaże sylwetki nauczycieli i absolwentów szkoły, zaprezentuje pracownie i ich osiągnięcia.

Dziś – sylwetki Pauli Świtek i Konrada Dydzińskiego – pierwszych absolwentów szkoły. Oto, jak wracają pamięcią do czasu spędzonego w Liceum Plastycznym:

  Wspominając cztery lata spędzone w murach Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym z perspektywy pierwszych absolwentów,  dostrzegamy, jak wielkie dokonały się zmiany zarówno pod względem możliwości przestrzennych, jak i w świadomości nauczycieli oraz uczniów. Jako pierwszy rocznik byliśmy naocznymi świadkami rozwoju szkoły i powstawania nowych pracowni, lecz to,co tworzy atmosferę tego miejsc, to przede wszystkim nauczyciele oraz pracownicy. Możemy śmiało powiedzieć, że trafiliśmy na niezwykle kreatywnych ludzi, którzy zaszczepili w nas zainteresowanie sztuką. Każdy z nich zapisał się w sposób szczególny w naszych wspomnieniach, Pan Zbigniew Chrostek ze swoim ironicznym, ciepłym uśmiechem podczas korekty, Pani OlaHońkostale motywująca do nowych wyzwań artystycznych, powtarzająca - Wody dolej!. Pani Roma Jaruszewska dążąca do perfekcji czy Pan Ryszard Zumkowski kierujący w naszą stronę  pamiętne Ładne, ale mnie się nie podoba podczas prezentowania naszych prac, niekoniecznie trafiających w jego gust. Czas spędzony w Plastyku to bez wątpienia okres, który wyznaczył nam ścieżki życia, a niezaprzeczalnie nadrzędną wartością, jaką zyskaliśmy w tym czasie, są przyjaźnie, które trwają do dnia dzisiejszego, o czym świadczy wspólnie stworzony przez nas niniejszy tekst.

Paula Świtek i Konrad Dydziński


 PAULA ŚWITEK 

 Historyk sztuki i pedagog. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, lata   2008-2012. Specjalność techniki graficzne, pracownia Ryszarda Zumkowskiego. W latach 2012-2015ukończyła studia I stopnia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, kierunek Historia Sztuki, Zakład Sztuki Nowoczesnej, pod kierunkiem dra Jacka Friedricha. 2015-2017 to studia II stopnia, Wydział Historyczny, Uniwersytet Gdański, kierunek Historia Sztuki, Zakład Sztuki Średniowiecznej, prof. UG dr hab. Tomasz Torbus. W latach 2015-2016 studia podyplomowe, przygotowanie pedagogiczne, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna. W latach 2013-2017 studia I stopnia na wydziale Nauk o Zdrowiu, kierunek pielęgniarstwo, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna. Obecnie w trakcie studiów II stopnia, wydział Nauk o Zdrowiu, kierunek pielęgniarstwo Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna.

Nauczyciel historii sztuki oraz przedmiotów artystycznych w Akademickim Gimnazjum i Liceum dla młodzieży Magellanum w Gdańsku.  Pielęgniarka w Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu.

Obszar zainteresowań artystycznych podjętych w pracach dyplomowych topowojenna sztuka Trójmiasta oraz architektura okresu średniowiecza.Tworzy obrazy na pograniczu realizmu i grafiki, inspirowane ciałem ludzkim. Bazuje na mocnych kontrastach światłocieniowych.

 KONRAD DYDZIŃSKI

Absolwent Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, lata 2008-2012. Specjalność techniki graficzne, pracownia Ryszarda Zumkowskiego.

W 2017 roku ukończył studia II stopnia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, kierunek Historia Sztuki. W pracy dyplomowej napisanej pod kierunkiem dra Huberta Bilewicza podjął temat życia artystycznego Trójmiasta w latach 80. XX wieku wraz z funkcjonującymi na tym terenie galeriami przykościelnymi.

Jego pasją jest fotografia, która ma również swoje odzwierciedlenie w dotychczas podejmowanych zajęciach. Współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury, jak Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.


Natalia Magalska 

 Moja przygoda z Liceum Plastycznym zaczęła się już w ostatniej klasie gimnazjum. To był czas, kiedy zastanawiałam się do jakiej szkoły powinnam pójść dalej, wybierałam pomiędzy LP w Gronowie a tym w Orłowie. Jeździłam na tzw. zajęcia przygotowawcze, starając się poznać obie szkoły jak najlepiej. Wtedy zostałam zaproszona na plener I klasy LPGG odbywający się w Tolkmicku, pod koniec którego dowiedziałam się, że zdałam egzamin do Orłowa. Ale to był moment, w którym już wiedziałam, że chcę być częścią plastyka w Gronowie. Zaledwie po tygodniu czułam się jak  w domu, jak z rodziną. Odnalazłam swoje miejsce w świecie.

Pamiętam, jak bardzo nie chciałam wracać ze szkoły do domu, jak dobrze się tam czułam. Jak bardzo rozwijające były zajęcia, jak wiele zawdzięczam temu miejscu.

 W tym roku mijają 4 lata od kiedy ukończyłam liceum, a te odczucia pozostały do tej pory. Plastyk w Gronowie to miejsce, które daje ogromny wachlarz możliwości. To ludzie, którzy uczą z pasją i zaangażowaniem. To przyjaciele, którzy zostają na dłużej niż rok szkolny. I przede wszystkim sztuka, do której zamiłowanie nie mija. Przyjmiecie mnie jeszcze raz? 


 Urodzona w 1994 roku w Elblągu, studentka IV roku Rzeźby w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz, na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2014 roku obroniła dyplom ze specjalności Techniki graficzne w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym.

Wielokrotna stypendystka Starosty Elbląskiego, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Rektora dla najlepszych studentów.  Uczestniczka wielu wystaw m.in.: Wystawa konkursowa 4. Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej w UA w Poznaniu (2017), Wystawa w ramach projektu Sztuka Teraz w Muzeum Narodowym w Krakowie (2016), XII Biennale Wyróżnionych Prac Dyplomowych „Dyplom 2015 w Lublinie (2015), Wystawa z cyklu DEBIUTY.  Samira Arrami i Natalia Magalska, Galeria Nobilis w Elblągu (2014).  Laureatka konkursów m.in. I miejsce w III Etapie Ogólnopolskiego Przeglądu Szkół Plastycznych w Dłużewie (2013), Wyróżnienie w XVII Międzynarodowych Warsztatach Odlewniczych (2017); uczestniczka plenerów ogólnopolskich  (OPWA, Orońsko), jak i międzynarodowych (Międzynarodowe Warsztaty Odlewnicze). 


 


Facebook YouTube Odkrywamy Talenty Rekrutacja Erasmus