10-lecie LP

Warsztaty malarskie z Beatą Białecką

02-06-2016

19 maja odbyły się w naszej szkole warsztaty malarskie z Beatą Białecką.

Beata Ewa Białecka jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej sceny artystycznej w Polsce.Jej malarstwo wzbudza najwyższe uznanie wśród fachowców i w profesjonalnej krytyce. Absolwentka krakowskiej ASP w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego, nagrodzona złotą odznaką Primus Inter Pares ASP w Krakowie, nominowana do Paszportu Polityki oraz do Sovereign European Art Prize w Londynie. Otrzymała stypendium ASP w Krakowie, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego trzykrotnie.

Na liście jej najważniejszych nagród są: Wyróżnienie na Bielskiej Jesieni, Grand Prix na Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie, Grand Prix na Triennale Sacrum w Częstochowie oraz wyróżnienie Redakcji kwartalnika ARTLUK.

Wizyta Beaty Białeckiej w naszej szkole zaczęła się od prezentacji multimedialnej dla wszystkich uczniów i chętnych nauczycieli. Artystka szeroko komentowała swoje obrazy, opowiadała o inspiracjach, o symbolice, o odniesieniach do sztuki dawnej, do mitologii oraz tradycji chrześcijańskiej. Mówiła też o uniwersalnych wartościach sztuki i konieczności obcowania z nią na żywo.

Właściwe warsztaty dla 17 wyróżnionych uczniów były pięciogodzinną lekcją malarstwa. Artystka zaaranżowała scenę nawiązującą do symboliki Św. Anny Samotrzeć. Modelka owinięta bogato w draperię trzyma na kolanach lalkę wielkości niemowlęcia, obok której stoi druga lalka manekin wielkości większego dziecka. Peruka z naturalnych włosów sprawia wrażenie, że to żywa istota choć wyraz twarzy i zastygły gest są tego antytezą. Całość sceny w tajemniczy sposób łączy żywy świat z teatralną umownością, maską, rekwizytem.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zaangażowani, pracowali w skupieniu. Powstały ciekawe obrazy oraz dwa duże rysunki. Szkoda, że ze względów praktycznych w warsztatach mogła brać tylko ograniczona liczba uczniów. Bez wątpienia takie zajęcia to niecodzienne wydarzenie i Szkolne Święto Sztuki.

Zbigniew Chrostek