DE EN PL
10-lecie LP

Umiem-Projektuję-Pracuję

Uroczyste zakończenie projektu

 Dwa lata minęły w bardzo pracowitym tempie. 10 czerwca kończymy realizację dwuletniego projektu "Umiem - Projektuję - Pracuję" realizowanego przy dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zadanie było realizowane przez Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym od 1 sierpnia 2013 do 30 czerwca 2015. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego udało się utworzyć i wyposażyć pracownię serigrafii, doposażyć pracownię komputerową. 60 uczniów wzięło udział w zajęciach dodatkowych z sitodruku oraz animacji i grafiki 3D, stażach wakacyjnych oraz wizytach studyjnych u potencjalnych pracodawców. W sumie zrealizowano 540 godzin zajęć, w czasie których powstało ponad 200 prac w różnorodnych technikach graficznych. Sam projekt podniósł atrakcyjność absolwentów na rynku pracy, pozwolił im odkryć nowe możliwości. To najbardziej widać w zaangażowaniu, prezentowanych pracach, także tych dyplomowych, oraz dokonywanych wyborach dalszej drogi kształcenia.

Sama idea zakładała wzmocnienie grafiki i rozbudowanie jej zaplecza w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. Stąd doposażenie pracowni grafiki komputerowej i stworzenie od podstaw pracowni sitodruku. Równie istotne jest osadzenie umiejętności, które młodzież zdobywa, z wymaganiami rynku pracy. Uczniowie oprócz zajęć dodatkowych mieli warsztaty oraz wakacyjne staże u potencjalnych pracodawców.  To pokazuje, jak bardzo wszechstronną młodzież kształcimy.

Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się 10 czerwca w godzinach 14.00 - 16.00 w Multikinie w Elblągu. Oprócz wystawy prac z sitodruku i pokazu animacji i filmów zaprojektowanych na zajęciach grafiki 3D będziemy mieć okazję wysłuchać wykładu dr Katarzyny Łukasik z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Pozostaje wierzyć, że uczestnicy będą mieli szansę wykorzystać zdobyte umiejętności w dalszej drodze kształcenia czy pracy zawodowej. Na pewno ich zainspiruje do dalszych poszukiwań. A certyfikaty, foldery, płyty obok prac to namacalne ślady projektu. Wartość dodana jest w uczniach.

 Galeria

Projekt „Umiem – Projektuję – Pracuję” jest współfinasowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 SITO w Galerii El

Minął pierwszy rok realizacji projektu unijnego w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. Uczniowie poszerzali swoje umiejętności w dwóch nowych pracowniach: serigrafii oraz animacji 3D oraz w trakcie staży wakacyjnych. Zarówno zajęcia dodatkowe, jak i konfrontacja wiedzy z oczekiwaniami rynku pracy okazały się refleksyjne oraz bardzo efektywne. Powstałe prace zaskakują nowatorstwem oraz połączeniem znajomości zarówno procesu projektowania, jak i techniki. 

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac, które postały w pracowni serigrafii w ubiegłym roku szkolnym, 23 października o godzinie 18.00 na I piętrze empory Galerii El.

 

Wystawa w Galerii EL jest próbką pracy, jaką wykonali uczniowie podczas zajęć, jakie odbywały się w roku szkolnym 2013-2014 w ramach projektu "Umiem - Projektuję - Pracuję" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w pracowni przy ulicy Bednarskiej. Realizowane spotkania mają na celu zapoznanie uczniów z techniką graficzną, jaką jest serigrafia, ale co ważniejsze, zwiększenie ich świadomości jako przyszłych twórców. Poznając możliwości jakie daje sitodruk artystyczny, poszerzają również horyzonty myślenia i projektowania , co mam nadzieję w przyszłości  pozwoli im bardziej świadomie wybierać media, jakimi będą się posługiwać. Zdobyta wiedza pozwoli im również bardziej swobodnie poruszać  się na rynku pracy.

Na wystawie znajdą się prace różnych autorów o różnej tematyce. Łączy je technika wykonania czyli serigrafia, czy też używając języka potocznego, tytułowe SITO. Przez rok trwania warsztatów/zajęć uczniowie mogli poznać specyfikę pracy w technice. Od etapu projektowego przez technologię obróbki i przygotowania do druku, jak i sam druk.

Janusz Kozak

Projekt „Umiem – Projektuję – Pracuję” współfinasowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Nowy rok- nowe wyzwania

Zakończyliśmy pierwszy rok realizacji projektu. Młodzież chętnie wzięła udział w stażach w elblaskich firmach: Teatzre im. Aleksandra Sewruka, Agencji Marketingowo-Reklamowej LIDER, Telewizji Elbląskiej, Agencji Reklamowej CONTACT, firmie oswietleniowej LIRA, APDizajn. To nie tylko miesiąc praktycznego wykorzystania wied zy, ale także pogłębianie możliwości interpersonalnych czy pracy w zespole. Ten czas na pewno nie został zmarnowany. Od wrzesnia rusza rekrutacja na nowyv rok szkolny. Zostaną utworzone dwie grupy z sitodruku i jedna z grafiki komputerowej i Animacji 3D. Zajęcia rozpoczną się pod koniec października.


Rozpoczęliśmy staże

 

Uczestnicy projektu „Umiem-Projektuję-Pracuję” w ramach współpracy z elbląskimi firmami rozpoczęli już wakacyjne staże. Na uczniów czeka 16 miejsc w takich firmach jak: Teatr im. Aleksandra Sewruka, Agencja Marketingowo-Reklamowa Lider, Agencja Reklamowa Contact, AP DIZAJN, Lira, Agencja Reklamowa GABO. Cieszymy się bardzo ze współpracy z pracodawcami i mamy nadzieję, że przede wszystkim uczniowie wyniosą z tych staży wiele cennych doświadczeń, które przydadzą im się w planowaniu i podejmowaniu przyszłej kariery zawodowej.

Projekt „Umiem – Projektuję – Pracuję” współfinasowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Dyplomy po raz trzeci

 Kolejny rocznik z sukcesem zmierzył się z egzaminami dyplomowymi. Piętnastu maturzystów od 1 do 4 kwietnia wystawiło nerwy na próbę – intelektualnie wykazywali się na egzaminie z historii sztuki, a artystycznie bronili swoich koncepcji na egzaminie praktycznym. I choć pozornie wydaje się, że w sztuce „wszystko już było” kreatywność młodych ludzi jest zadziwiająca i rokrocznie potrafią oni zaskoczyć komisję. Teledysk do muzyki dubstepowej, autorski projekt talii kart do gry, autorski projekt talii kart tarota, identyfikacja graficzna kampanii społecznej, animacja poklatkowa w konwencji surrealistycznej - to tylko niektóre tematy prac dyplomowych! Nie zabrakło odważnych i nieszablonowych rozwiązań, ale zarówno prace, jak i zaangażowanie uczniów w realizację pomysłów robią wrażenie. Dyplomy 2014 to wynik dojrzałości artystycznej młodzieży, świadomości wykorzystywanego warsztatu i pomysłu na przyszłość. Gratulujemy młodym plastykom! Młodzież w tegorocznych praca dyplomowych wykorzystała zarówno sitodruk, jak i grafikę komputerową i animację. Zajęcia te są realizowane w ramach projektu "Umiem- Projektuję-Pracuję".

Praca dyplomowa Pauli Kmity

Projekt „Umiem – Projektuję – Pracuję” współfinasowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Z witytami u pracodawców

W marcu uczniowie szkoły biorący udział w projekcie „Umiem – Projektuję - Pracuję” realizowanego przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonują przedsiębiorstwa, które wykorzystują projektowanie, kompozycję czy też inwencję twórczą w swojej codziennej pracy. Dla młodzieży to nie tylko oderwanie od ławek szkolnych, ale przede wszystkim pokazanie, że to, czego się uczą, przekładać się może na ich przyszłą pracę zawodową. W pierwszej kolejności uczniowie pracowali i uczyli się w Firmie oświetleniowej LIRA oraz w pracowni scenografii Teatru im. Aleksandra Sewruka. Serdecznie dziękujemy za gościnę i obiecujemy, że jeszcze wrócimy.

 Projekt „Umiem – Projektuję – Pracuję” współfinasowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

  Galeria

Pracownia serigrafii rozpoczyna pracę na wysokich obrotach.

 Po miesiącach oczekiwań, przetargach, mocowaniu się ze sprzętem i adaptacjach technicznych możemy z duma powiedzieć, że dodatkowe zajęcia z serigrafii realizowane w ramach projektu „Umiem – Projektuję – Pracuję” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zaczynają być realizowane w specjalistycznej pracowni.

Uczniowie w ramach realizowanych zajęć zapoznają się ze specjalistycznymi maszynami oraz zasadami druku na różnych płaszczyznach. Po kilkudziesięciu godzinach młodzież ma już gotowe projekty, więc w niedługim czasie powinniśmy zobaczyć efekty jej pracy. Mam nadzieję, że technika sitodruku przypadnie uczniom do gustu i poszerzy ich umiejętności i możliwości zawodowe.

Wynajęta na potrzeby projektu pracownia na Starym Mieście staje się w tym momencie bardzo ważnym punktem promującym Liceum Plastyczne. Zakładamy, że także w tym miejscu odbywać się będą wernisaże oraz wydarzenia artystyczne.

  

Projekt „Umiem – Projektuję – Pracuję” współfinasowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Dwa lata pod znakiem grafiki – rozpoczynamy realizację projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Każda szkoła poszukuje ciekawych pomysłów na absolwenta, który bez problemu znajdzie się na rynku pracy, który będzie potrafił zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać w aspekcie praktycznym. Nie jest tajemnicą, że do Liceum Plastycznego przychodzi młodzież ze zdolnościami manualnymi, pasją artystyczną i bardzo często pomysłem na siebie. Nasi absolwenci nie zawsze wybierają studia na ASP, ale korzystają ze zdobytych umiejętności w pracy zawodowej i w trakcie dalszej nauki.  Idąc tym tropem myślenia postanowiliśmy rozbudować ofertę szkoły o zajęcia atrakcyjne, ale także i takie, które pozwolą młodzieży się rozwijać.

W ramach działania POKL 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego udało się pozyskać dofinansowanie  na realizację projektu „Umiem – Projektuję – Pracuję”. Głównym założeniem jest wyposażenie dwóch nowych pracowni – grafiki i animacji 3D oraz serigrafii. Zajęcia dodatkowe prowadzone w tych dziedzinach, wizyty studyjne oraz wakacyjne staże to główne elementy dwuletniego projektu.

Sitodruk (serigrafia) to technika wykorzystywana w drukarstwie. Jest jedna z najlepszych i najskuteczniejszych technik druku, mająca zastosowanie w przemyśle tekstylnym, meblarstwie, a nawet w produkcji układów scalonych. Oprócz zastosowania typowo artystycznego ma również bardzo użytkową formę. Stąd duże zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących wykonywać prace w tej technice. Co ważne w Polsce tylko w trzech Liceach Plastycznych  kształci się młodzież w tej wąskiej specjalizacji. Mogą on liczyć na pracę w agencjach reklamowych, przemyśle meblarskim, branży BHP i innych. Zastosowanie sitodruku z ukierunkowaniem na jego artystyczną specyfikę pozwoli na przygotowanie absolwentów do rynku pracy, który zakłada i umiejętności techniczne, ale także kreatywność – zaprojektowanie, przygotowanie do druku i sam druk.

Celem zajęć z animacji 3D jest zapoznanie się z tematem interaktywnych mediów i ich wykorzystaniem w sztuce nowoczesnej oraz nabycie umiejętności podstawowego posługiwania się aplikacjami komputerowymi. Uczniowie będą wykonywać: plakaty, kalendarze, fotomontaże, animacje 3D, motion graphics, banery internetowe, stworzą trójwymiarowe modele, poznają zagadnienia dotyczące produkcji filmowej – powstaną filmy animowane w technice 3D. Technologia ta jest powszechnie wykorzystywana przez agencje reklamowe i studia filmowe na całym świecie.  Zajęcia animacji i filmu zostały wybrane przez uczniów chcących rozwijać się w przyszłości w kierunku nowoczesnych technologii komputerowych. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów rośnie w bardzo dużym tempie tak samo jak postęp technologiczny wykorzystywanego sprzętu. Uczniowie Liceum Plastycznego to osoby łączące w sobie zarówno pasje artystyczne, jak i szeroko rozumiane zdolności warsztatowe. Taki właśnie model absolwenta – plastyka staramy się wytworzyć.

Uczniowie dwa razy w semestrze wezmą udział w wizytach studyjnych w firmach projektowych, agencjach reklamowych, poligraficznych, studiach designu. W tym czasie zapoznają się ze specyfiką przedsiębiorstw oraz zobaczą, jak proces twórczy przekłada się na faktyczny produkt. Na specjalnych warsztatach zrealizują projekty. W tych firmach w lipcu i sierpniu zostały zaplanowane miesięczne staże. Uczniowie będą obserwować i brać czynny udział w procesie technologicznym oraz poszukiwać niestandardowych rozwiązań.

Projekt pokaże rolę projektowania, designu w kształtowaniu nowych produktów, umożliwi sprawdzenie wiedzy i umiejętności młodych ludzi w wymiarze praktycznym.

Dominika Lewicka-Klucznik

 

Projekt „Umiem – Projektuję – Pracuję” współfinasowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Pliki do pobrania


Facebook YouTube Odkrywamy Talenty Rekrutacja Erasmus