DE EN PL
10-lecie LP

Tolkmicko

 

Znane i nieznane miejskie oblicza zamknięte w fotografiach- a jednak Tolkmicko!

     

Jak uchwycić indywidualny charakter miejsca? Jak je opisać za pomocą obrazów? Przed tymi pytaniami stanęli uczniowie klasy drugiej Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. W czerwcu  uczniowie klasy I wybrali sie na plener do naszego ulubionego miejsca jakim jest gościnne Tolkmicko. Opiekunami pleneru byli Katarzyna Sawicka - nauczyciel fotografii i filmu oraz specalizacji fotografia artystyczna a także Sylwester Mazurek nauczyciel animacji filmowych. Tym razem naszym skupilismy się na szkicowaniu i fotografii. Efety pracy czerwcowej zobaczymy na wernisażu. 

 W czwartek 22 października 2015 roku o godzinie 18.00 w budynku „RENOMA” przy ul. Królewieckiej 21 B odbędzie się wernisaż prac, będący uwieńczeniem pleneru fotograficznego, który odbył się 
w czerwcu 2015 roku.

Surową, oszczędną przestrzeń ekspozycyjną ożywią zróżnicowane prace będące wyrazem poszukiwań młodzieży w obrębie niedawno poznanego medium fotografii. Szukanie niezwykłości w pejzażach, architekturze, detalach napotkanych w Tolkmicku stało się punktem wyjścia do powstania fotografii, które dokumentują, ale również kreują świat zarazem odległy i bliski…. 
To wystawa bardzo emocjonalna, bo złożona z prac „świeżych”, niejednokrotnie pierwszych 
i obfitujących w poszukiwania, eksperymenty, odkrycia, próby i nowe fascynacje, które mają szansę przerodzić się w długotrwałą fascynację fotografią.

Zadanie jest dofinansowane ze  środków uzyskanych od: Zarządu Powiatu w Elblągu i Stowarzyszenia TalentArt.

zdjęcia z wernisażu

W 2014 roku Tolkmicko odwiedziliśmy dwa razy

Skorzystaliśmy z gościnnosci Tolkmicka dwukrotnie: w maju, klasa III wraz z opiekunami,  Panem Januszem Kozakiem i Zbigniewem Chrostkiem, w czerwcu klasa I z Panią Roma Jaruszewską i Aleksandrą Hońko. 

galeria zdjęć klasa I

galeria zdjęć klasa III


Tolkmicko po raz trzeci ( 2013)

To juz trzeci raz uczniowie I klasy Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym oraz chętni uczniowie III klas gimnazjum uczestniczyli w plenerze malarskim "Otwarci na piekno powiatu elbląskiego" w gościnnym Tolkmicku.  Aura oraz świadomość dobrze przepracowanego roku szkolnego sprzyjała wyzwaniom twórczym. Możliwości do ćwiczeń nie brakuje w  tym urokliwym, małym miasteczku: zabytkowa architektura, wąskie uliczki, port rybacki, pejzaże. Młodzi adepci dotarli również do plaży w Kadynach. Nie brakowało chwil spędzonych na odpoczynku przy ognisku i dźwięku gitar. Starczyło także sił na opiekę i wskazówki dla najmłodszych zainteresowanych. Uczestnicy pleneru służyli radą i pomocą uczniom Szkoły Podstawowej w Tolkmicku.

Na zakończenie jak zawsze zaprezentowali swoje efekty pobytu dla mieszkańców miasta i gości przed kościołem. W środku natomiast, można było obejrzeć szkice i gotowe prace uczniów Szkoły Podstawowej, którzy skorzystali ze wskazówek starszych kolegów. Pobyt należy do udanych i bardzo owocnych. Zapraszamy na wystawę poplenerową już we wrześniu połączoną z wystawą poplenerową klasy III.

Młodzież oraz opiekunowie grupy: pani Aleksandra Matulewicz i pani Roma Jaruszewska dziękują mieszkańcom za życzliwość imiłą atmosferę a ks. Proboszczowi Sławomirowi Szczodrowskiemu za gościnność.

GALERIA

Zadanie dofinansowane ze śródków Powiatu Elbląskiego oraz Miasta i Gminy Tolkmicko.

Wspomnnienie lata

Za oknem coraz bardziej szaro i ponuro. Na plecach coraz grubsze swetry i kurtki. A w Galerii Nobilis Centrum Spotkań Europejskich wspomnienie lata, wakacji i bardzo bliskiego spotkania z naturą. W ten trochę zagadkowy świat nadzalewowej architektury i przyrody wprowadziły nas prace uczniów Liceum Plastycznego, które powstały na „II Plenerze malarskim - Perły Powiatu Elbląskiego – Tolkmicko, Kadyny”. Wyjątowość tej wystawy to przede wszystkim różnorodność spojrzeń, wizji i podejść do tematu. Ujęcia nautury, przetworzone przez wyobraźnię, rękę, oko dają zadziwijący efekt. I mimo tego, że każdy z uczniów zaczyna mieć już swój "styl tworzenia" to w każdej z prezentowanych prac jest to "coś".... niedookreślone, ale odczuwalne i przykuwające oko. Oprócz prac powstałych w czasie peneru na wystawie możemy podziwiać efekty zajęć z rzeźby, podstaw projektowania i kompozycji, reklamy wizualnej czy technik graficznych. Postępy uczniów są widoczne gołym okiem, a nam rośnie silne zaplecze kulturalne i artystyczne. Wystawę można oglądać do końca października.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego, Miasta i Gminy Tolkmicko oraz sponsorów i osób prywatnych. 


O plenerze słów kilka

 

Drugi Plener Malarski dla absolwentów pierwszej klasy naszego Liceum Plastycznego odbył się ponownie w Tolkmicku w ostatnim tygodniu mijającego roku szkolnego. Oprócz pierwszoklasistów wzięło w nim udział troje gimnazjalistów, wybranych spośród tych, którzy pomyślnie zdali egzamin wstępny tuż przed wyjazdem.

Tolkmicko po raz kolejny sprawdziło się jako znakomite miejsce plenerowe, zarówno ze względu na swój niepowtarzalny urok portowego, pełnego malowniczych zakątków miasteczka, jak i z powodów organizacyjnych. Tym razem zakwaterowani byliśmy u gościnnych księży Salezjanów na plebanii przerobionej na przytulny pensjonat, przystosowany do podobnych imprez młodzieżowych. Świetne warunki socjalne, dobre jedzenie i samo miejsce obligowały do kulturalnej postawy.

Założenia Pleneru były proste: szkicowanie i malowanie wybranych motywów architektonicznych i przyrodniczych bezpośrednio z natury. Dzięki sprzyjającej pogodzie nie było z tym problemów. Każdy z uczniów miał wykonać trzy prace w technice olejnej lub akrylowej na płótnie. Wszyscy wykonali zadanie, niektórzy nawet z nawiązką.

Tradycyjnie odbyliśmy pieszą wycieczkę do Kadyn, gdzie również powstały ciekawe prace w samej wiosce i na plaży.

Gościem Pleneru był malarz i pedagog Liceum Plastycznego oraz Wydziału Artystycznego Warmińsko Mazurskiego Uniwersytetu w Olsztynie Marek Szczęsny. Przez cały wieczór, podczas wspólnego przeglądu prac, udzielał indywidualnej korekty kolejno wszystkim uczniom.

Plener z całą pewnością zaliczamy do udanych. Twórcza aura ogarniała stopniowo nawet najoporniejszych uczestników. W końcu wszyscy pochłonięci byli malarską pasją i do ostatnich chwil przed wieńczącą Plener wystawą, malowali, poprawiali i dopieszczali swoje prace. Warto też zwrócić uwagę na wspaniałą atmosferę wśród samej młodzieży. Stworzyli dobrze współdziałającą artystyczną wspólnotę. Z taką grupą naprawdę chce się pracować.

Organizatorom i sponsorom dziękujemy i zapraszamy na uroczystą wystawę do CSE "Światowid" już 15 września.

Zbigniew Chrostek

 

Tolkmicko na bis

 

Już po raz drugi uczniowie Liceum Plastycznego gościli w przyjaznym mieście Tolkmicko, by przede wszystkim rozwijać swój warsztat malarski.

„II Plener malarski - Perły Powiatu Elbląskiego – Tolkmicko, Kadyny” dla klasy I to wyzwanie, przed którym dzielnie stanęli nasi uczniowie. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego, burmistrza Miasta Tolkmicko i osób prywatnych dobiegł końca, a efekty zadziwiające, budzące refleksję i zachwyt. Młodzież pod okiem Pani Romy Jaruszewskiej, Aleksandry Matulewicz i pana Zbigniewa Chrostka przez tydzień budowała i doskonaliła swój warsztat pracy w miejscu przyjaznym, pełnym zarówno zachwycających obrazów przyrody jak i ciekawej architektury nadzalewowego miasteczka. Od 19 do 24 czerwca uczniowie zatrzymywali w technice olejnej i akrylowej obrazy natury i detale zabudowy. Duża przychylność proboszcza, u którego młodzież gościła, jak i mieszkańców Tolkmicka powodowały, że długie godziny spędzane na tworzeniu mijały w sympatycznej atmosferze, pozostawiając prace, wspomnienia. Młodzież gościła także Artystę Plastyka Marka Szczęsnego, który poprowadził z nimi zajęcia, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat sztuki, aktu tworzenia. Ta konstruktywna krytyka była uczniom bardzo potrzebna, ponieważ pozawala doskonalić warsztat pracy. Młodzi artyści zawitali także do Kadyn, podziwiając plażę i klimatyczną architekturę kadyńskich uliczek.

Te sześć dni minęło bardzo szybko. Zostały tylko wspomnienia zapisane pędzlem na płótnie. Efekty pracy uczniów to ponad 80 prac malarskich i kilkanaście szkiców. Już teraz z niecierpliwością czekamy na wystawę poplenerową, która odbędzie się we wrześniu

 

 

 

 

 

 

Facebook YouTube Odkrywamy Talenty Rekrutacja Erasmus