10-lecie LP

Jubileusz 10 – lecia Liceum Plastycznego

21-06-2018
Jubileusz 10 – lecia Liceum Plastycznego

15 czerwca, w ogrodzie na terenie szkoły, odbyła się uroczystość Jubileuszu 10 – lecia Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Galeria

Galę jubileuszową poprowadzili pani Joanna Jastrzębska i pan Zbigniew Chrostek. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu szacownych gości, którzy otaczają wsparciem nasze Liceum.

Wśród nich powitaliśmy: Wicewojewodę Warmińsko – Mazurskiego, pana Sławomira Sadowskiego; Radnego Sejmiku Województwa Warmińsko Mazurskiego - Pana Sławomira Jezierskiego, Starostę Elbląskiego - pana Macieja Romanowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Elbląskiego - pana Ryszarda Zegalskiego, Wicestarostę Elbląskiego - pana Zbigniewa Lichuszewskiego oraz Radnych Powiatu: pana Romana Koguta, pana Tomasza Rozenbajgiera,  Panią Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu - Gabrielę Effenberg, Przewodniczącą Rady Gminy Elbląg - panią Barbarę Bruzdewicz oraz Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej - pana Włodzimierza Gorzelańczyka i Wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej pana Daniela Dramowicza.

Goście w swoich przemówieniach składali pani Dyrektor Krystynie Brinkiewicz, pedagogom i uczniom najlepsze życzenia: rozwoju, sukcesów oraz wielu okazji do dumy płynącej z doskonalenia swoich umiejętności. Wspominali również, jak daleka droga została przebyta od założenia szkoły do dziś dzięki wspólnym wysiłkom, pracy i ambicji.

Jubileusz 10 – lecia celebrowali wspólnie ze społecznością szkolną również przedstawiciele innych szkół artystycznych, różnych instytucji kultury, absolwenci, rodzice uczniów oraz przyjaciele szkoły.

Pani Dyrektor, Krystyna Brinkiewicz, stawiając retoryczne pytanie, jakie będzie LP za 30 lat, w swoim przemówieniu podkreśliła, że rozwój kultury jest wartością, która w tej szkole zawsze jest stawiana na pierwszym miejscu, chociaż wymaga wielkiego wysiłku i wytężonej pracy.

Uroczystości towarzyszyła część artystyczna. Młodzież z kl. I, II i III przygotowała interpretacje fragmentów greckich mitów, których motywem przewodnim była sylwetka twórcy, jednostka aktywnie kształtująca otaczający świat i kwestionująca status quo. Uczniowie odnieśli się do opowieści dotyczących: Prometeusza, Pigmaliona i Galatei, Orfeusza i Eurydyki, Apollina i Marsjasza.

Uniwersalny wymiar motywów mitologicznych dobitnie ukazuje, że, mimo upływu stuleci, twórcze jednostki stają przed podobnymi wyzwaniami, mierzą się z pokrewnymi trudnościami i stale zadają pytania bez pragnienia jednoznacznej odpowiedzi.

Posługując się surową, oszczędną stylistyką i redukując rekwizyty – uczniowie próbowali treść mitów przekazać przy pomocy pantomimy i tańca, inspirując się doświadczeniami teatru eksperymentalnego.

Mitologiczne historie opowiadały o poświęceniu i odwadze, które wpisane są w artystyczne poszukiwania. Często bywają one związane z zakwestionowaniem oczywistej drogi i wybraniem tej bardziej wyboistej, własnej. Do głosu dochodzi tutaj wewnętrzny imperatyw, autentyczna potrzeba, by to ryzyko stale podejmować na nowo. By weryfikować bezpieczne rozwiązania, kwestionować sprawdzone dotychczas pomysły. By temu wewnętrznemu nakazowi – zaufać.

Jubileusz 10 – lecia szkoły był również doskonałą okazją do zwiedzenia pracowni artystycznych, obejrzenia ich wyposażenia a przede wszystkim prac uczniów, które powstały pod opieką prowadzących pedagogów.

Dziękujemy mediom za relacje z uroczystości.

Truso TV - wernisaż

Truso TV - wywiad