DE EN PL
10-lecie LP

Comenius - wymiany międzynarodowe

Zakończylismy realizację projektu: ART CONNECTING US wraz ze szkołami z Turcji, Portugalii, Włoch i Łotwy. 

W latach 2010-2012 realizowalismy projekt: European Environment Abmassadors ze szkołami z Walii, Francji i Hiszpanii.

Bierzemy także udział w wymianie międzynarodwoej z młodzieżą z Niemiec z regionu Steinburg.

Projekt Art Connecting Us zakończony!

 30 września 2014 roku  zakończyły się wszystkie zadania projektu Art Connecting Us- Sztuka  Nas Łączy, który prowadziliśmy w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym wraz ze szkołami z Turcji, Włoch, Łotwy i Portugalii.

 Celem projektu był ogólny rozwój artystyczny uczestników poprzez poznanie różnych dziedzin sztuki, historii sztuki w Europie, kultury i zabytków krajów partnerskich i propagowanie sztuki w środowisku lokalnym. Projekt rozpoczął się w 2012 r., a wykonując różne zadania nasi uczniowie stali się bardziej świadomymi artystami otwartymi na ciekawe dziedziny i kierunki w sztuce. Współpracując z partnerami pomagali sobie zrozumieć i poznać to zagadnienie w innych krajach.

 W przeciągu tych dwóch lat zwiedziliśmy nasze partnerskie szkoły, a także gościliśmy w Elblągu uczniów z zagranicy. Dzięki temu mogliśmy poznać jak naprawdę wygląda życie w domach naszych zagranicznych kolegów, spróbować ich potraw i zobaczyć wspaniałe zabytki z ich okolicy.

 Podszkoliliśmy się również z angielskiego, gdyż aby porozumieć się z naszymi nowymi kolegami musieliśmy  używać tego języka. Udało się nam też poznać programy komputerowe i aplikacje internetowe  potrzebne do wykonania zadań projektu.

 Wspólnie prowadziliśmy stronę internetową projektu, gdzie każdy może przeczytać  nasze artykuły, wspomnienia z podróży i zobaczyć zdjęcia.

 Zapraszamy na: www.artconnectingus.com

Relacja uczniów z wyjazdu kończacego projekt: Riga, Łotwa, Liceum Rīgas Amatniecības Vidusskola

W dniach 24-30 maja 2014 uczniowie i nauczyciele  z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym wyjechali za granicę po raz ostatni w ramach projektu Art Connecting Us. Tym razem naszym celem była Ryga, piękna stolica Łotwy. Było to spotkanie kończące projekt finansowany przez Lifelong Learning Programme Commenius, w czasie którego podsumowaliśmy cały dwu-letni okres naszej współpracy. W trakcie Art Connecting Us polscy uczestnicy zwiedzili 4 kraje partnerskie: Portugalię, Turcję, Włochy i Łotwę, a także poznali nowe techniki artystyczne, kulturę i tradycje partnerów, ćwiczyli język angielski i techniki IT.

Oto Łotwa we wspomnieniach uczniów:
Niedziela
Przylecieliśmy w niedziele o godzinie 8:35, tam czekali już na nas nasi opiekunowie. Cały ten dzień spędziliśmy razem z nimi, każdy inaczej, gdyż każdy z opiekunów odmiennie zaplanował ten czas.

Poniedziałek

Tego dnia spotkaliśmy się o 10:00 w szkole i rozpoczęliśmy od  jej zwiedzania. Liceum „Rīgas Amatniecības Vidusskola”  skupia się głównie da rzemieślnictwie i na pracy w zawodzie, np. wydział włókiennictwa, wydział rzeźby, a przede wszystkim metalurgia, robienie mebli. Następnie zwiedziliśmy prawie całą Rygę. Podczas jazdy było bardzo wesoło, grała muzyka, wszyscy się bawili. Nasza wycieczka zakończyła się na starym mieście, gdzie bawiliśmy się w grę na orientację. Każdy kraj był osobną grupą i każda z nich dostała inną mapę (inna kolejność odwiedzanych punktów). W grze chodziło oto, aby po kolei odnajdywać podane na mapie punkty- były to np. zabytki. Na końcu tej zabawy każdy z uczestników otrzymał mały upominek ;) Potem był już czas wolny, zorganizowany przez opiekunów.
Wtorek

Był to bardzo ekscytujący dzień. Rano wyruszyliśmy w podróż autokarem spod szkoły do  Rundale Palace. Po dosyć długiej podróży dojechaliśmy do pięknego barokowego pałacu. Wraz z przewodnikiem oglądaliśmy zachwycające wnętrza pałacowe. Po zwiedzeniu muzeum mieliśmy czas wolny, aby samemu odkryć tajemnice pałacowych ogrodów. Z pałacu ruszyliśmy w dalszą drogę do piekarni tradycyjnego łotewskiego chleba Laci. Tam mieliśmy okazję własnoręcznie upiec chleb. Nie obyło się również bez degustacji i przepysznej tradycyjnej kolacji z chlebowym deserem. Wieczorem po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Rygi.

Środa

Tego dnia odbyły się zajęcia w łotewskiej szkole. Uczestnicy Comeniusa mieli za zadanie w parach stworzyć makietę. Tematem pracy był "Zabytek w moim mieście". Czas przeznaczony na realizacje zdania wynosił około sześciu godzin. My zrobiliśmy makiety naszych trzech elbląskich form przestrzennych. Po pracy uczestnicy projektu udali się do miejsca zwane Jurmala, nad Bałtykiem. Tam spędzili czas na spacerowaniu i odpoczywaniu na plaży.

Czwartek

Rozpoczęliśmy go od zwiedzania Uniwersytetu Artystycznego w Rydze. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy i zwiedzaliśmy muzea. Nasza grupa zaczęła zwiedzanie od muzeum Birza, widzieliśmy tam Chińską porcelanę, obrazy oraz grafiki i obrazy Viji Celmins. Później poszliśmy do muzeum Art and Design, żeby podziwiać wystawę strojów z lat 70, kolekcja była imponująca! Naszym kolejnym przystankiem było muzeum Art Noveum, oglądanie tego muzeum sprawiło nam wiele radości, ponieważ mogliśmy poczuć się jak w tamtych czasach nosząc nakrycia głowy z epoki. Następnie mieliśmy przyjemność popłynąć małym stateczkiem po kanale i rzece. Po tak napiętym dniu mogliśmy odetchnąć i  spędzić miło czas na imprezie pożegnalnej! Było świetnie!

Piątek

W piątek rano pojechaliśmy do Ligatne. Spacerowaliśmy po parku, mieliśmy grilla ze smacznymi kiełbaskami, warzywami i lokalnym pieczywem. Następnie odwiedziliśmy Park Vienkoci w Parku Narodowym Gauja. Podczas spaceru oglądaliśmy miniatury budynków i rzeźby Rihardsa Vidzickisa umieszczone wśród drzew. Po południu wróciliśmy do domów z naszymi opiekunami. Mieliśmy trochę czasu, by zrobić zakupy i się spakować. Nasza wycieczka dobiegła końca. O 22:45 wylatywaliśmy z Rygi do Warszawy. Chociaż czas spędzony na Łotwie minął bardzo szybko, wszyscy mają dużo dobrych wspomnień.

zobacz galerię

 

 

Uczniowie Liceum Plastycznego w powiecie Steinburg - marzec 2014

W nocy, 22 marca wraz z uczniami naszej szkoły wyruszyliśmy autokarem do Niemiec. Tym samym rozpoczęliśmy drugi etap wymiany międzynarodowej. Naszym celem była północna część tego kraju. Glückstadt oraz Itzehoe, miejscowości, w których mieszkaliśmy, znajdowały się niedaleko Hamburga.

Niemieckie rodziny przyjęły nas ciepło i serdecznie. Okazali swoją ogromną gościnność. Częstowali nas przeróżnymi specjałami, spędzali z nami czas. Poznaliśmy ich kulturę i obyczaje. Zauważyliśmy, że w większości prowadzili zdrowy tryb życia, dlatego często na miejsca zbiórek przyjeżdżaliśmy rowerami.

Naszą główną atrakcją było zwiedzanie Hamburga. Miasto to zaskakiwało nas na wiele sposobów. Jest ono znane przede wszystkim jako miasto portowe. Nie brakowało więc tam wielu statków transportowych, stoczni. Było tam również mnóstwo innych ciekawych miejsc min. Muzeum Miniatur. Spędziliśmy w nim 2 godziny. Z zapartym tchem przyglądaliśmy się drobnym konstrukcjom, ludziom, zwierzętom odwzorowanym na rzeczywistych. Innym interesującym doświadczeniem był spacer tunelem, który został wybudowany pod wodą. Na koniec w planach mieliśmy czas wolny więc swobodnie mogliśmy odwiedzić inne zakamarki Hamburga.

Mimo wielu przyjemności, nie ominęły nas również obowiązki, czyli realizowanie projektu. Podzieliliśmy się na grupy i przez 3 dni tworzyliśmy modele, plakaty oraz prezentacje dotyczące ochrony środowiska. Pod koniec wymiany przedstawialiśmy owoce naszej ciężkiej pracy.

Ostatniego dnia, kiedy każdy podzielił się już swoim wkładem w zakończenie projektu, wybraliśmy się wspólnie na kręgle i bilard. Bardzo dobrze się bawiliśmy. Z bólem serca opuszczaliśmy niemieckich gospodarzy. Mimo różnic językowych i kulturowych wielu z nas będzie miło wspominać czas spędzony poza granicami naszego kraju.

Magda Sadowa, kl. I

Zdjęcia z wyjazdu polskich uczniów do Niemiec

Artykuł wymiana polsko-niemiecka 2014

Wymiana polsko-niemiecka powiat Steinburg

Gościliśmy młodzież z Niemiec z regionu Steinburg

wymiana polsko-niemieckaW miniony piątek (22.11.2013) zakończyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego oraz niemieckiego powiatu Steinburg. Nasi uczniowie mieli także przyjemność gościć dziesięcioro uczniów z Niemiec i spędzić razem z nimi kilka twórczych dni.

Wymianę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Dzięki tej systematycznie realizowanej inicjatywie mogliśmy wspólnie debatować nad problemami ochrony środowiska, odbywać ciekawe wycieczki oraz przede wszystkim poznawać się i spędzać razem czas, rozwijając jednocześnie nasze kompetencje językowe.

Praca w grupach roboczych polegała na stworzeniu projektu kampanii medialnej lub badaniu świadomości. Chętni mogli zająć się także regionalną fauną i florą. W czwartek miała miejsce konferencja podsumowująca kilkudniową pracę i wtedy też młodzież zaprezentowała swoje wyniki i przemyślenia.

Mieliśmy także okazję zagłębić się w temat historii Gdańska i Pasłęka. Nie zabrakło także odpoczynku i zabawy- organizatorzy zadbali o sportowe rozgrywki, a także pożegnalną dyskotekę.

Z pewnością pożegnanie było najmniej przyjemną częścią wymiany. Nikt nie krył łez wzruszenia. Przez ten czas uczniowie zdążyli bardzo się polubić.

Dziękujemy serdecznie Starostwu Powiatowemu w Elblągu oraz Partnerom biorącym udział w wymianie. To było kilka naprawdę niezapomnianych dni.

Zobacz galerię (Zdjęcia gdańskich zabytków oraz w Muzeum Bursztynu autorstwa Patrycji Minajew)

Przeczytaj relację na stronie Starostwa Powiatowego w Elblągu

 

Kierunek Wenecja: Liceo Artistico Statale Venezia

             Czy kiedykolwiek chciałeś zwiedzić Wenecję? Myślę, że wielu na to pytanie odpowiedziałoby  TAK! Dla uczniów i nauczycieli  Liceum Plastycznego to naprawdę możliwe!

            Już tylko parę dni  zostało do wyjazdu przedstawicieli  Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym do Włoch. Jest to już czwarte  spotkanie w ramach projektu Art Connecting Us z programu Comenius. Pierwsze odbyło się w 2012 roku w Polsce, drugie w marcu 2013 w Portugalii, trzecie w maju 2013 w Turcji. 19 października lecimy do Wenecji. W spotkaniach bierze udział 5 szkół partnerskich z Polski, Łotwy, Portugalii, Turcji i Włoch.

            Tak jak przy poprzednich spotkaniach nasi uczniowie będą mieszkali w domach uczniów z włoskiego liceum i będą brali udział w zajęciach w ich szkole. Nasi gospodarze przygotowali dla nas mnóstwo artystycznych zadań obejmujących tworzenie rzeźb z gliny, warsztaty malarskie,  wystawę prac o tematyce „Woda” zrobionych przez uczniów naszych szkół i szczególnie ciekawe wyzwanie – naukę robienia weneckich masek.

            Oprócz zajęć praktycznych będziemy mogli  poznać się, dowiedzieć się o kulturach naszych krajów i zwiedzić piękne zabytki Wenecji,  galerie sztuki i odbyć wycieczki statkiem. 

                Jak widać plan na te pięć dni jest bardzo napięty, lecz w pełni pozwoli nam odkryć włoską sztukę, poznać dziedzictwo kulturowe i zapierającą dech architekturę tego kraju. Będziemy starali się zgłębić artystyczną stronę Wenecji i nauczyć się nowych technik, dzięki temu nasi uczniowie i nauczyciele  będą mogli się rozwinąć i poszerzyć swój warsztat. Mamy nadzieję, że będzie to niezapomniana i pełna wrażeń przygoda. 

Informacje o projekcie i osiągnięcia uczniów można znaleźć na stronie www.artconnecting.us. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć, filmów i relacji ze spotkań. Również dla chętnych podaję adres włoskiej szkoły www.liceoartistico.ve.it.

 

Joanna Jastrzębska, koordynator projektu

AK

Turcja - niezwykłe miejsce

TurcjaTurcja leży na styku dwóch kontynentów, a jej największa metropolia, Istambuł, jest jedynym na świecie miastem, w którym poprzez wiszący most można przedostać się na inny kontynent. Ten cudowny kraj imponuje starożytnymi zabytkami i fascynuje bogactwem obyczajów, które wniosła tu kultura Imperium Osmańskiego.

13. maja mieliśmy pojechać na wymianę organizowaną przez COMENIUSa. Pełni zapału i energii, nie mogąc się doczekać, wyruszyliśmy z samego rana! Naszym celem była Sakarya. Podróż trwała aż 17 godzin! Jednak gdy zobaczyłam moją Selin, która mnie gościła, od razu zapomniałam o zmęczeniu.

Po przyjeździe do nieznanego nam miasta, grupa dziewczyn wzięła nas do kawiarni. Wraz z Aldoną zakochałyśmy się w tamtejszej kawie i Sahlepie (niesamowity napój mleczny o smaku białej czekolady, przypominający rozrzedzony budyń). Ludzie byli niesamowici. Otwarci na innych, przyjacielscy, hojni. Nigdy nie czułam się tak wspaniale, tak jakbym była członkiem rodziny Selin. W tamtejszej szkole projektowaliśmy ubrania, malowaliśmy drewniane łyżki, poznaliśmy technikę ebru. Miałam tą przyjemność malowania na wodzie.

Wydaje mi się, że najbardziej byliśmy oczarowani Istambułem. Ayasofya i Błękitny meczet były miejscami tak egzotycznymi, tak innymi. Wszystko zapierało dech w piersiach. Architektura, malowidła i pomyśleć, że to wszystko jest zrobione ludzkimi rękoma!
Z niechęcią wróciliśmy do Elbląga. Szkoda, że wszystko co ciekawe, kończy się tak szybko. Chciałabym zostać tam jeszcze z tydzień! Mam nadzieję, że kiedyś tam powrócimy.

Zobacz galerię

Patrycja Minajew, kl.  2


Nasz cel podróży: Sakarya - Turcja

Jeszcze tylko trzy dni zostały do wyjazdu uczniów i nauczycieli z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym do Turcji. Jest to już trzecie spotkanie w ramach projektu Art Connecting Us z programu Comenius. Pierwsze odbyło się w 2012 roku w Polsce, drugie w marcu 2013 w Portugalii, a teraz 13 maja lecimy do miejscowości Sakarya w Turcji. Bierze w nich udział 5 szkół partnerskich z Polski, Łotwy, Portugalii, Turcji i Włoch.

Nasi gospodarze przygotowali dla nas mnóstwo artystycznych zadań obejmujących zagadnienia z designu - projektowanie ubrań, wystawę fotografii zrobionych przez uczniów naszych szkół i szczególnie ciekawe wyzwanie – naukę tureckiej sztuki Ebru, czyli tzw. malowanie na wodzie lub malowanie łyżkami. Oprócz zajęć praktycznych będziemy mogli poznać się, dowiedzieć się o kulturach naszych krajów i zwiedzić piękne zabytki Stambułu, Sakarya i Iznik-Bursa. W programie jest zwiedzenie takich miejsc jak Muzea Atatürk i Hagia Sophia , Most Justinyen, Jezioro Sapanca, starożytne targowiska Serdivan i Kapalıçarşı Bazaar, Park Kent, Pałac Topkapı, Meczet Sułtana Ahmeda – słynny Błękitny Meczet, Wieża Galata, Plac Taksim i ulczka İstiklal, a oprócz tego galeria sztuki i wycieczka statkiem.

Jak widać plan na te pięć dni jest bardzo napięty, lecz w pełni pozwoli nam odkryć turecką architekturę, poznać dziedzictwo kulturowe i zapierającą dech naturę tego kraju. Będziemy starali się zgłębić artystyczną stronę Turcji i nauczyć się nowych technik malarskich, dzięki temu nasi uczniowie i nauczyciele będą mogli się rozwinąć i poszerzyć swój warsztat. Mamy nadzieję, że będzie to niezapomniana i pełna wrażeń przygoda.

Informacje o projekcie i osiągnięcia uczniów można znaleźć na stronie stworzonej na potrzeby projektu www.artconnecting.us

Joanna Jastrzębska - koordynator projektu


Byliśmy w Portugalii

Uczniowie i nauczyciele Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym znów odwiedzili Półwysep Iberyjski w ramach projektów pod patronatem Comenius'a. Dwa lata temu była to Hiszpania, a na początku marca 2013 północno-zachodnia część Portugalii.
Obecny projekt Art Connecting Us zakłada współpracę naszego Liceum z 4 partnerskimi szkołami w Portugalii, Turcji, we Włoszech i na Łotwie. Jego głównym założeniem jest poznawanie różnych dziedzin sztuki i technik, dlatego w czasie pobytu w Portugalii nasi uczniowie brali udział w zajęciach plastycznych ucząc się techniki Papier Mache i Tapestry (praca z tkaniną).

Oprócz tego chcemy poznać kulturę, architekturę i zabytki naszych partnerów, stąd oprócz pracy na zajęciach dużo zwiedzaliśmy.
Na początku wizyty obejrzeliśmy partnerską szkołę CENATEX w miejscowości Guimaraes. Szkoła ta jest liceum zawodowym, które kształci uczniów w dwóch kierunkach. Pierwszy to projektowanie, szycie i praca z materiałem, a drugi to robotyka. Uczniowie organizują pokazy mody, tworzą kolekcje ubrań, uczą się tradycyjnej portugalskiej koronki, a także budują roboty i mają spore osiągnięcia w Mistrzostwach Piłki Nożnej Robotów.

Zwiedziliśmy też Guimaraes, które jest dość wiekowym portugalskim miastem, ważnym dla Portugalczyków dlatego, że to tam odbył się Chrzest Portugalii. Miasto jest pełne zabytków. Praktycznie każdy dom na obszernym starym mieście jest starodawny. Niestety, nie wszystkie są odrestaurowane, dlatego pomiędzy pięknymi budowlami zdarzają się zapomniane i opuszczone budynki. Jednak to tylko podkreśla urok tego miejsca. Do tego w mieście jest też wiele bardzo ciekawych, super nowoczesnych brył i budynków jak słynna Platforma de Arte – obiekt wystawienniczy/ galeria powstała przy współpracy artysty Jose De Guimaraes'a. Dla kontrastu zwiedziliśmy tam też średniowieczny zamek i pałac Paco Dos Duces.

Jeden dzień spędziliśmy w Porto i był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Zaczęliśmy od zapierających dech widoków z wieży starodawnego kościoła, następnie przeszliśmy się po starym mieście i jego najsławniejszych uliczkach. Mieliśmy szansę zwiedzić wiekową księgarnię i po typowym portugalskim lunchu pojechaliśmy zanurzyć ręce w Oceanie Atlantyckim! „Księżycowe" kamienie na żwirowej plaży i ogromne fale zostawiły w nas niezapomniane wrażenia. Kolejną atrakcją był wyjazd do miejscowości Gaia, a tam przejazd kolejką górską na most widokowy. Mieliśmy również szansą zwiedzić winnicę i dowiedzieć się jak się robi tradycyjne Vinho De Porto. Nasi uczniowie szczególnie cieszyli się z degustacji białego i czerwonego Porto.

Jak widać nasz wyjazd był pełen atrakcji i wrażeń. Portugalia jest wspaniałym krajem, a jego mieszkańcy przyjaźni i gościnni. Już cieszymy się na dalszą współpracę z naszymi partnerskimi szkołami i przyszłe wyjazdy. A następny już blisko – 13 maja lecimy do Turcji!
 

3-9 marca 2013r. Zwiedzamy Portugalię!

W ramach programu Comenius: Art Connecting Us udajemy sie z wizyta do Portugalii. Zwiedzamy Porto i Guimaraes. Poznajemy tradycję, kulturę tego kraju. Szkoła artrtystyczną - Escola Profissional Cenatex. Zabieramy ze soba projekty pocztówek Elblaga wykonane przez naszych uczniów.

Więcej na stronie www.artconnecting.us utworzonej na potrzeby projektu.

Chcielibyśmy się równiez pochwalić, iż pierwszy projekt European Environment Ambassadors E2A realizowany w latach 2010 – 2012 ze szkołami z Walii, Hiszpanii i Francji został oznaczony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji jako Star Project. Wyróżnione zostają projekty dobrej jakości, w ramach których wypracowano szczególnie wartościowe i innowacyjne rezultaty. Cieszymy się bardzo.

 

Wymiana w "Plastyku" - Comenius

Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym po raz kolejny bierze udział w projekcie wymiany uczniowskiej Comenius. Od poniedziałku 15 października będziemy gościć uczniów szkół artystycznych z 4 krajów europejskich. Tym razem spotkamy się pod hasłem Art Connecting Us, czyli Sztuka Łączy. Oprócz gronowskiego Plastyka w projekcie biorą udział uczniowie ze szkół w Turcji - Figen Sakallioglu Anadolu Lisesi, Łotwy - Rigas secondary School of Arts and Crafts, Portugalii - R.F. Ensino e Formacao Profissional, Włoch - Liceo Artistico State di Venezia.

Polskie propozycje logo projektu:

Natalia MagalskaBianka GudaczewskaEstera Skrobotun

Uczniowie z Łotwy, Włoch, Turcji i Portugalii będą poszerzać swoje horyzonty artystyczne i kulturowe wspólnie z naszą młodzieżą poprzez realizowanie różnorodnych projektów artystycznych. W środę będą mogli pochwalić się swoimi zdolnościami artystycznymi, biorąc udział w Maratonie Artystycznym, czyli siedmiogodzinnej imprezie, która pozwoli im zaprezentować ich największe umiejętności i pasje związane ze sztuką.

Kolejne atrakcje, czekające na młodzież, to wycieczki po okolicy. Będziemy zarówno w Malborku, jak i w Gdańsku. Mamy nadzieję, że uda nam się zachwycić naszych gości wspaniałą architekturą tych miast i oczywiście polską kuchnią!

Wymiana potrwa do 20 października i na pewno będzie dla nas wszystkich niesamowitym przeżyciem. Relacje z życia szkoły w tym niezwykłym tygodniu będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Kolejne wyjazdy – tym razem do naszych partnerów – to wspaniała przygoda uczniów szkól artystycznych. Poprzez różnorodne działania – projektowanie kartek, ubrań czy logo, konkursy, tworzenie masek weneckich czy malowanie ikon młodzież będzie mogła doskonalić nie tylko język angielski, ale także poszerzyć horyzonty i zapoznać się z różnymi technikami artystycznymi. To także przygoda, kontakt z architekturą i specyfiką danych krajów i szansa na wspaniałe przyjaźnie.

Katarzyna Giszczak, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym

 

"O północy w Paryżu" Liceum Plastyczne podbija Francję

Plastyk w ParyżuCzy marzenia się spełniają? Czy głęboko ukryte przed światem pragnienia są w stanie ujrzeć światło dzienne i oślepić swym blaskiem? Po raz pierwszy uwierzyłam, że tak ...

Zapoczątkowany dwa lata temu projekt European Environment Ambassadors (Europejscy Ambasadorzy Środowiska) promujący ochronę środowiska i oszczędzanie zasobów energii w Europie, umożliwił uczniom oraz nauczycielom z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym współpracę ze szkołami z Hiszpanii, Walii i Francji. Poza propagowaniem ekologicznego trybu życia, tworzeniem plakatów, oraz Eko-filmów uczniowie mieli również szansę na poznanie tradycji i obyczajów innych krajów. Tym razem ruszyliśmy na podbój Francji.

Swoją podróż do Stolicy Mody rozpoczęliśmy, ruszając ze spokojnego Limoges, w którym odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. W międzyczasie wybraliśmy się do Rocamadour, Sanktuarium Czarnej Madonny, położonego w niezwykle malowniczym zakątku Francji, wśród skał Owernii. Miasto wybudowane wręcz w pionie przylega bezpośrednio do skał. Zagłębiliśmy się również w podziemnych jaskiniach Gouffre de Padirac, tak niezwykłych i wyjątkowych, że aż trudno uwierzyć, ze to wszystko powstało jedynie dzięki sile natury. Cztery dni to za mało by prawdziwie doświadczyć i poznać to wspaniałe miasto i okolice.

Zmęczeni całodziennym podziwianiem, odwiedziliśmy piękne muzeum i fabrykę porcelany. Dzień mijał, lecz byliśmy zbyt podekscytowani by zasnąć. Z niecierpliwością czekaliśmy na postawienie pierwszych kroków w Paryżu. Długa jazda przegrzanym, ciasnym „busikiem" nie ostudziła naszego entuzjazmu.

Pejzaż stolicy Francji ukazał się nam dokładnie o północy. Olśnił swym blaskiem, wywołując uśmiech na twarzach.
Wspaniała pani przewodnik oczekiwała nas pod Wieżą Eiffla, jednakże z powodu naszego spóźnienia nie załapaliśmy się na ostatnie wejście na szczyt. Panią Sylwię spotkaliśmy przy Łuku Triumfalnym.
Jednak dopiero kiedy usłyszeliśmy od kelnera z pobliskiej restauracji, głośne ,,Welcome in Paris!", uwierzyliśmy, że wszystko, co nas otaczało, nie było snem. Porzuciliśmy swoje bagaże, by przez następne pięć godzin móc swobodnie poruszać się po mieście. Szybkim, wojskowym tempem przemieszczaliśmy się z miejsca na miejsce. Nie było czasu ani chęci na marudzenie. Całą naszą uwagę pochłaniały widoki miasta, miasta - które nigdy nie śpi! Zapachy z restauracji, charakterystyczna muzyka, odgłosy przejeżdżających samochodów i melodyjna mowa francuzów, budowały klimat tego miejsca.

Oczarował nas Główny Ratusz Miejski i jego historia. Natomiast Muzeum Sztuki Nowoczesnej wprawiło nas w osłupienie, Katedra Notre Dame zapewniła nam chwilę zadumy, a Punkt Zero dał nadzieję, że jeszcze tam wrócimy. W środku nocy wszystko wydaje się jeszcze wspanialsze. Luwr jest wręcz nie do opisania! Przepiękna fasada, cudowne zdobienia, także nawet panujący półmrok nie mógł odebrać temu miejscu blasku chwały. Idąc wzdłuż Sekwany, mogliśmy podziwiać piękną grę świateł padających z Muzeum d'Orsay, gdy odbijały się na wodzie.

Nie mogę jednak zaprzeczyć, że najprawdopodobniej najważniejszym celem naszej wędrówki po Paryżu, była jedyna w swoim rodzaju Wieża Eiffla. Ostatni, lecz nie mniej ważny punkt zwiedzania, objawił nam się w pełnym majestacie przy pierwszych blaskach wschodzącego słońca. Już niesamowicie zmęczeni, ale dumni i szczęśliwi, z uśmiechami na ustach zrobiliśmy ostatnie zdjęcia, żegnając tym samym Paryż i jego piękno. Budzący się dzień, oświetlił słońcem panoramę wąskich uliczek, restauracji przycupniętych jedna obok drugiej, kolorowych stoliczków czekających na gości, złotych kopuł budowli. Na każdym rogu twarze, ważne dla obywateli, spoglądające z pomników.

Taki Paryż zapamiętam...

Joanna Walkiewicz, kl. 3
 

Tym razem lecimy do Francji!

Jeszcze tylko tydzień został do wyjazdu uczniów i nauczycieli Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym do Limoges we Francji. Grupa 12 uczniów z dwoma opiekunami jedzie tam w ramach projektu E2A .

Nazwa European Environment Ambassadors (Europejscy Ambasadorzy Środowiska) wskazuje cel tego dwuletniego projektu –propagowanie ochrony środowiska i oszczędzanie zasobów energii w Europie. Projekt rozpoczął się w 2010 r., a wykonując różne zadania nasi uczniowie stali się bardziej eko-świadomi i współpracując z partnerami pomagali sobie zrozumieć i poznać ekologiczne problemy innych krajów.

Z Polską współpracują 3 kraje: Hiszpania, Walia i Francja. Przedstawiciele – uczniowie i nauczyciele - wszystkich partnerskich krajów spotykają się cyklicznie, aby pracować nad projektem. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2010 w Hiszpanii, następne dwa w Polsce i Walii, natomiast w dniach 21-25 maja 2012 odbędzie się we Francji. Nasi licealiści poznają tam życie francuskiej szkoły, środowisko w jakim żyją ich koledzy, oraz zwiedzą najpiękniejsze zakątki okolicy.

Jest to już koniec i podsumowanie naszego projektu, w którym uczniowie wszystkich krajów wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem. Do tej pory powstało mnóstwo ekologicznych dekoracji świątecznych, plakaty propagujące „zielony styl życia", i filmy mówiące o ochronie środowiska. Do tego Polscy uczniowie stworzyli 9 rzeźb „zielonych Oskarów" z których zwycięski projekt Natalii Magalskiej zostanie wręczony zwycięscy konkursu filmowego z Hiszpanii.

Stworzyliśmy także 2 strony internetowe: Blog i Eco-Bank, a uczniowie rozpoczęli działania na nich, gdzie prezentowali swoje dzieła, Ćwiczyli język angielski pisząc artykuły o środowisku, opisywali swoje dekoracje świąteczne, dzielili się tradycjami każdego z krajów i przedstawiali swoje wrażenia po podróżach.

Będąc w Polsce nasi goście z 3 krajów oprócz Elbląga mogli zwiedzić Frombork, Malbork i Gdańsk, a także dowiedzieć się dużo o środowisku w czasie wizyty w oczyszczalni ścieków. W tamtym czasie odbywało się również przedsięwzięcie Street Art, w ramach którego nasze szkoły razem pomalowały ściany garaży w parku przy ulicy Mickiewicza.

Uczniowie Liceum Plasycznego odnieśli niemałe sukcesy w ramach wykonywanych zadań. Joanna Walkiewicz, Anna Orzechowska i Wiktoria Słodownik zajęły 1, 2 i 3 miejsce w konkursie plakatowym, natomiast uczniowie pierwszej klasy Aleksandra Górna i Michał Kamiński uzyskali trzecie miejsce w konkursie na eko-film.

Informacje o projekcie i osiągnięcia uczniów można znaleźć na stronie http://e2aproject.wordpress.com/. Niestety tylko w języku angielskim, jednak zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć i filmów.

 

 Z wizytą w Steinburg

SteinburgW dniach od 26 listopada do 2 grudnia trzydziestoosobowa grupa uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego przebywała w powiecie Steinburg, gdzie wspólnie z niemieckimi koleżankami i kolegami poznawali i porównywali tradycje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w obu krajach.

Organizatorem programu wymiany młodzieży jest Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Galeria

Tego typu projekty partnerskie powiaty realizują systematycznie od 2002 r. Tym razem tematyka wymiany była bardzo dobrze znana uczniom, a przyjęta metoda „uczenia się przez działanie" przyniosła doskonałe efekty – wszyscy uczestnicy z ochotą zaangażowali się w zajęcia. Powiat elbląski reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku i Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.

Poza pracą w szkole, uczniowie mogli bezpośrednio poznać atmosferę przedświątecznych przygotowań w Niemczech, uczestnicząc w wycieczkach do Hamburga i Lubeki, gdzie mieli okazję zobaczyć słynne jarmarki świąteczne.

Uczniowie pracowali w mieszanych grupach tematycznych, które porównywały świąteczne kulinaria w Polsce i Niemczech, dekoracje i ozdoby, tradycje i obyczaje. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali podczas konferencji, na którą zaproszono przedstawicieli władz powiatu Steinburg, dyrektorów niemieckich szkół uczestniczących w projekcie, rodziców i uczniów, a także dziennikarzy. Poza planszami, na których porównano świąteczne tradycje obu krajów, goście mogli spróbować świątecznych potraw przygotowanych własnoręcznie przez uczniów. Nie mogło wśród nich zabraknąć tradycyjnych niemieckich pierniczków i polskich pierogów z kapustą i grzybami.

Uczniowie z obu krajów prezentowali z dumą również wykonane przez siebie dekoracje świąteczne, stroiki i ozdoby choinkowe. Jak się okazało, wspólna praca nad przygotowaniem końcowej prezentacji była najlepszym sposobem na przełamanie bariery językowej i nawiązanie przyjaźni. Kiedy przyszedł czas odjazdu do Polski w niejednym oku zakręciła się łza...

Młodzież w wolnych chwilach korzystała z atrakcji przygotowanych przez gospodarzy, np. wizyty w muzeum miniatur w Hamburgu, gry w kręgle lub bilard, było również zwiedzanie miejscowości pod opieką licencjonowanego przewodnika. Całości dopełniła integracyjna dyskoteka ostatniego dnia pobytu.

Zarówno polscy, jak i niemieccy uczestnicy projektu już nie mogą doczekać się rewizyty w powiecie elbląskim, którą zaplanowano na drugą połowę marca 2012 roku. Tym razem pod lupę wzięte będą tradycje związane z obchodami świąt wielkanocnych w obu krajach.

Organizatorem programu wymiany młodzieży jest Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

zródło: Powiat Elblag

 

Wizyta w Walii

W ramach projektu European Environment Ambassadors odbyło się 3 Spotkanie Nauczycieli w miejscowości Tregaron w Walii. Uczestniczyły w nim dwie reprezentantki naszej szkoły : Joanna Jastrzębska i Barbara Koniecko. W czasie spotkania ustaliliśmy dalsze zadania projektu, mogłyśmy odrobinę poznać walijską kulturę i spróbować potraw. Pomimo napiętego harmonogramu udało się nam spędzić 2 godziny w nadmorskim mieście Aberystwyth i zobaczyć tajemnicze Stonehenge. (zdjęcia tutaj)


Goście w Plastyku

Goście w PlastykuGoście w Plastyku

Goście w PlastykuGoście w Plastyku

Od drugiego do dziewiątego maja Liceum Plastyczne w Zespole Szkół w Gronowie Górnym gościło uczestników projektu Comenius: Europejscy Ambasadorzy Środowiska. W projekcie uczestniczą cztery szkoły z : Hiszpanii, Francji, Polski i Walii. Na przełomie listopada i grudnia 2010r uczniowie z Liceum gościli w hiszpańskiej Murcii.

Goście w PlastykuGoście w Plastyku

Goście w PlastykuGoście w Plastyku

Tym razem to uczniowie Liceum Plastycznego gościli swoje koleżanki z Hiszpanii. Przyjaźnie nawiązane wcześniej, w trakcie pobytu naszych uczniów, zostały pogłębione a nowe zawarte. Tygodniowy pobyt był bardzo pracowity. Goście z Hiszpanii mieli okazję zaprezentować swoje miasto, region i kraj uczniom Liceum Plastycznego. Bardzo podobały im się zajęcia z malarstwa, rzeźby i technik graficznych, w których uczestniczyli i poznali podstawy tych artystycznych przedmiotów. Wspólnie z nami i uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły w Kaliningradzie brali udział w Street Art, pozostawiając na murach w parku przy Mickiewicza logo swojej szkoły. Odwiedziliśmy nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów w podmiejskim Rubnie, gdzie dowiedzieliśmy się, że oczyszczalnia ścieków osiąga już wszystkie standardy UE. Dzięki temu rzeka Elbląg oraz Zalew Wiślany i jezioro Drużno, są coraz czystsze. Powstający biogaz, wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej.

Uczestnicy projektu spotkali się z władzami powiatu elbląskiego. Pan Wicestarosta Maciej Romanowski, zaprezentował gościom, jak i nam Powiat Elbląski. W swoim wystąpieniu stwierdził, że Elbląg to miasto przyjazne środowisku, w którym bardzo dużo uwagi i działań skierowanych jest właśnie na jego ochronę. Po prezentacji powiatu Pan Wicestarosta odpowiadał na pytania, które dotyczyły powiatu, jak i jego osoby jako przedstawiciela władz. Bardzo podobało się wszystkim ognisko zorganizowane przez polskich uczniów w Bażantarni. Uczniowie Liceum i ich mamy przygotowali różne potrawy typowe dla Polski np. bigos, pierogi z kapustą i grzybami, sałatkę warzywną, ciasta i wiele innych smakołyków. Bardzo smakował gościom nasz polski bigos i pierogi, chociaż z początku budził opory u nauczyciela z Hiszpanii, bo „On tego nie je". Ale potem to kręcił głową z uznaniem i zadowoleniem. Nauczyciele z Francji i Walii byli zadowoleni z potraw, które mieli okazję skosztować.

Kolejne dni wizyty przebiegły na zwiedzaniu Muzeum Elbląskiego, Fromborka, zamku w Malborku oraz Starego Miasta w Gdańsku. Zawieźliśmy naszych gości również nad polskie morze w Gdańsku Brzeźnie. Niektórzy bardziej odważni zamoczyli nawet nogi w naszym zimnym Bałtyku. Nauczyciele mieli również bardzo pracowity tydzień. W trakcie spotkań popołudniowych został opracowany harmonogram dalszych wspólnych działań, np. szczegóły kolejnego wspólnego działania ekologicznego, którym będzie realizacja filmu związanego ze środowiskiem i jego ochroną. W ramach wspólnych spotkań w Polsce podsumowano i rozstrzygnięto konkurs na plakat związany z ochroną naszej planety, omówiono realizację banku ekologicznego, zaplanowano kolejne wizyty, ale tym razem już w Walii i Francji. Nasi uczniowie jeszcze wyjadą, ale to dopiero w przyszłym roku na wiosnę.

Goście w PlastykuGoście w Plastyku

Goście w PlastykuGoście w Plastyku

Gości już nie ma, wyjechali do swoich krajów, szkół, ale nasi uczniowie na pytania, co najbardziej podobało się koleżankom z Hiszpanii najczęściej mówią, że Polska to piękny zielony kraj i nam zazdroszczą naszej zieleni. Nawet nie przeszkadzało im zimno, które przywitało ich w pierwszych dniach maja, bo ogrom zieleni przesłonił brak ciepła, którego my im zazdrościmy.

 

5 wybranych eco-plakatów

Z 32 plakatów, które powstały w ramach projektu European Environment Ambassadors jury w składzie Roma Jaruszewska, Ryszard Zumkowski, Janusz Kozak i Joanna Jastrzębska wyłoniło 5 zwycięskich plakatów. Zostały one zakwalifikowanych do konkursu międzynarodowego, gdzie walczyć będą o nagrody z plakatami z Hiszpanii, Francji i Walii. Wyniki konkursu będą ogłoszone na koniec kwietnia. Zwycięskie plakaty wykonali: Joanna Walkiewicz, Wiktoria Słodownik, Paula Zalewska, Paula Świtek i Ania Orzechowska.

Zobacz galerię.


Plan przyjazdu partnerów E2A do Polski

Jeszcze tylko trzy tygodnie zostały do przyjazdu hiszpańskich uczniów i nauczycieli z Hiszpanii, Francji i Walii. W ramach projektu E2A pierwsze spotkanie nauczycieli i wyjazd polskich uczniów odbyło się w Hiszpanii w grudniu 2010, natomiast drugie spotkanie nauczycieli i przyjazd hiszpańskich uczniów odbędą się w Polsce w dniach 02.05 do 09.05.2011. Nasi goście przyjeżdżają do Elbląga 02 maja. Dwanaście hiszpańskich uczennic będzie mieszkało w domach uczniów z naszego liceum. Przez cały tydzień będą mogli poznać się, dowiedzieć się o kulturach naszych krajów i zwiedzić piękne zabytki Elbląga i okolic.

Plan jest następujący:

02 – 03 maja: Przyjazd uczniów i nauczycieli, uczestnictwo w Street Art, zwiedzanie Elbląga.
04 maja: Hiszpańscy uczniowie zaprezentują swój kraj swym kolegom z liceum plastycznego i będą uczestniczyć w zajęciach rzeźby, malarstwa i fotografii. W międzyczasie nauczyciele będą pracować nad projektem w czasie drugiego Teacher's meeting.
05 maja: Dzień zaczynamy od ekologii i nauki. Wszyscy uczestnicy projektu chcemy propagować ochronę środowiska, dlatego idziemy zwiedzić Zakład Oczyszczalni Ścieków w Elblągu. Następnie idziemy zwiedzić elbląskie muzeum, a o godzinie 12 spotkamy się z władzami w Starostwie Powiatowym w Elblagu. Po południu czas wolny dla uczniów i kontynuacja spotkania nauczycieli.
06 maja: Wyjazd do Fromborka, a po południu duże ognisko w Bażantarni. Zaproszeni są wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Naszym zadaniem jest przynieść różne polskie dania, aby zagraniczni goście poznali naszą pyszną kuchnię.
07 maja: Jedziemy zwiedzić Malbork i Gdańsk
08 maja: Uczniowie spędzają czas z rodzinami, a nauczyciele jadą na wycieczkę po okolicy i zwiedzić pochylnie.
09 maja: Wyjazd gości.

 

Plakaty E2A wykonane

Jednym z zadań projektu European Environment Ambassadors było stworzenie plakatu o tematyce pro-ekologicznej – „To promote green living". Uczniowie mogli wykonać je w dowolnej technice i formacie większym niż A3. Przy pomocy Pani Romy Jaruszewskiej i Pana Ryszarda Zumkowskiego powstały 32 plakaty z czego pięć będzie reprezentować Polskę w konkursie międzynarodowym.

 

Z wizytą w Hiszpanii

HiszpaniaEuropejscy Ambasadorzy Środowiska to projekt Comenius prowadzony przy współpracy szkół z czterech państw: Hiszpanii, Francji, Polski i Walii. Uczniowie szkół państw biorących udział w projekcie już od października nawiązywali kontakty międzynarodowe ćwicząc jednocześnie swoje umiejętności językowe.

Zadaniem uczniów było przedstawienie siebie, swojej szkoły, regionu i kraju na blogu. W dniach 29 listopada do 6 grudnia 2010r. sześcioro uczniów z Liceum Plastycznego gościło w Colegio Marista „La Merced" w Murcii w Południowej Hiszpanii. Zielony kraj zauroczył wszystkich uczestników wyjazdu do Murcii, tym bardziej ,że wyjeżdżając do Hiszpanii w Polsce zagościła biała, śnieżna zima. Temperatura 12 do 15 stopni była codziennością w grudniu w tym regionie Hiszpanii.

Uczniowie nawiązali znajomości z koleżankami i kolegami ze szkoły w Murcii, językiem codziennym był język angielski. Wspólnie spędzali wolne popołudnia, zwiedzili Galerię Manifesta, w której były wystawione prace polskiego grafika. W godzinach przedpołudniowych uczniowie z Polski prezentowali swój kraj, region, szkołę i podejmowane działania ekologiczne uczniom. Po prezentacji padało zwykle szereg pytań dotyczących Polski. Uczniowie hiszpańscy byli bardzo zdziwieni, że w Polsce pomimo zimy i ujemnych temperatur chodzi się do szkoły. Oni w regionie Murcii nigdy nie widzieli śniegu. Polscy uczniowie zostali zapoznani ze źródłami pozyskiwania energii w Hiszpanii a zwłaszcza w okręgu Murcii. Nauczyciele z czterech krajów omawiali i ewaluowali kolejne punkty dwuletniego projektu. Skoordynowano zadania świąteczne, podzielono role pomiędzy poszczególne państwa. Omówiono dokładnie ekologiczny konkurs plakatowy oraz ustalono wstępne założenia do „banku ekologicznego". Uzgodniono termin przyjazdu uczniów hiszpańskich do Polski w miesiącu maju 2011r.

Mieliśmy tez możliwość zwiedzenia Cartageny i jej pięknych zabytków Podróż autobusem i widoki za oknem uświadomiły nam jak duże znaczenie ma klimat w jakim znajduje się kraj. W Hiszpanii dużo terenów, które mogłyby chyba być uprawiane leżało odłogiem ze względu na konieczność nawadniania upraw i ochrony przed upalnymi promieniami słońca. Palmy, roślinność, która w Polsce spotykana jest tylko w domach w doniczkach tam rośnie i kwitnie przez cały rok, osiągając olbrzymie rozmiary. Wszyscy byli zauroczeni pięknem roślinności, wspaniałymi drogami i zabytkami ale z utęsknieniem wracaliśmy do naszego kraju i do naszej polskiej zimy i pór roku. O zbliżających się świętach w Hiszpanii informują piękne ozdoby na ulicach ale nasze święta, choinki i zima to jest „coś" co się czuje i przeżywa. Strajki na lotniskach w Hiszpanii przeraziły nas bardzo, ale udało się i jesteśmy już w domu.

Z niecierpliwością czekamy na następne wyjazdy.
 

Nowy projekt – nowe możliwości

Narodowa Agencja programu „Uczenie się przez całe życie" Comenius zaakceptowała projekt „European Environment Ambassadors.

Od września będziemy wspólnie ze szkołami Hiszpanii, Francji i Walii realizować zadania związane z ochroną środowiska przy wykorzystaniu zaawansowanych technik multimedialnych. W planie min: konkurs na plakat oraz film, videokonferencja. Już w grudniu pierwszy wyjazd do Hiszpanii.


Facebook YouTube Odkrywamy Talenty Rekrutacja Erasmus